Portal

Portal Nedir?
 
İngilizce olan portal kelimesi, Türkçe sözlükte büyük kapı manasına gelmektedir. Portal kelimesi birden fazla içeriğin bir arada kullanıldığı siteler içindir. Bunlara portal site denmektedir.
 
Bu tarz sitelerde, kullanıcılar kendi ilgilendikleri konulara göre profil oluşturur ve bu profilden yola çıkarak en güncel bilgilere çok uğraşmadan ulaşabilmekteydiler. Genel anlamda portal siteler, içerik olarak ya da bilgi sağlamak için bilgisayar hizmetlerini kapsayan bir hizmettir. Çağımızda web tabanlı yazılımların ve internetin çok fazla kullanılması sebebiyle web kökenli portalların kurumsal sahalarda ve internet üzerinde yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.
 
İnternet kaynaklı web portallarının değişik içeriklerin yayımlanmasını, forum, e-mail gibi iletişim imkanları sağlamada çok fazla kullanılmaktadır. Kurumsal portallarda da durum aynı şekilde işlemektedir. Bu tür kurumlarda portal erişim amaçlı kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse; firma yazışmaları gibidir.
 
Yahoo, AOL ilk web portalları olarak bilinir. Bu siteler web üzerinden hizmet sağlarlardı. Gelişen teknoloji ile birlikte, daha büyük kalabalıklara ulaşabilmek adına arama motorları ile beraber pek çok site portal site niteliklerine uyum sağlamaya başlamıştır.
 
Portal, size kendi sayfası tarafından farklı alanlara ulaşmanızın kapılarını açar. Kendi aracılığıyla bir nevi arama motoru işlevi görür. Haber, spor, yaşam, sağlık, turizm, hizmet, eğlence, kültürvb. hakkında birçok bilgiyi barındırır. Sizin günlük bilgi ihtiyacınızı karşılar. Öğrenmek istediklerinizi dolaysız bir şekilde size sunar. Portalın kelime anlamı “büyük kapı” olarak sözlüğe kaydedilmiştir. Bu kavramla ilk kez MyYahoo! sayesinde tanıştık. İlk ve en önemli portal sitesi olarak hala devam etmektedir. Kullanıcıların istedikleri alanlara göre kullanıcı hesabı oluşturmalarına ve profilleri doğrultusunda bilgilerin kendilerine otomatik olarak gönderimi sağlanmaktadır. Web tabanlı portallar internet üzerinde ve kurumsal alanlarda çok sık karşımıza çıkmaktadır. Size online hizmet sunabilmek ve müşteri kurum arasında köprü görevi sağlamak adına en iyi görevi yerine getirmektedirler. Portallar internet ve intranet portalları olarak ikiye ayrılmıştır. Ayrıca hangi alanda hizmet sunmak isterseniz o alana yönelik amaçlar doğrultusunda yardım sağlar.
 
Portal`ın faydaları nelerdir?
 
  • İş ortakları ile etkin bir şekilde iletişim kurulması
  • Verimde artış gösterme
  • Kitlelerin bilmediği bilgilere erişebilmeleri
  • Daha faal bir şekilde iş birliği sağlanması
  • Teknoloji bakımından ertelenmiş işlerin azaltılması
  • Çalışanlarla etkili bir iletişim kurmak
  • Rekabette avantaj yaratmak ve sürdürmek
Portal site, bilindiği gibi dijital platformda yapılan bir iştir. Bu dijital ortam şirketlerin ofisiniz, prestijiniz ve ikinci bir şubeniz gibidir. Bu sanal ortamda hizmetlerinizi insanlara tanıtıyor, kendinizi, şirketinizi, ürünlerinizi kitlelere sunuyor ve en önemli nokta müşteri bulup onlarla iletişime geçebiliyorsunuz. Bu işin en güzel yanlarından biri de dünyanın diğer bir ucundan dahi müşteriler edinebiliyor olmanızdır. İş yerleri açısından en ucuz yöntem budur. Bu anlatılanları yapabilmek için kesinlikle arama motorlarının seo gibi uzmanlar tarafından yapılması sitenin anahtar sözcüğünün üst sıralara taşınması demektir. Dünyada yaklaşık olarak sekiz yüz internet kullanıcısı vardır, bunların yirmi milyonu Türkiye’de yer alır. İnternet kullanıcı sayısı gün geçtikçe artış göstermekte olup bütün kurumlar iletişim, ticaret, reklam tarzı işlerini de web siteleri üzerinden yapmaktadır.
 
Bir web sitesi aracılığı ile sanal dünyada ilanını yapmak istediğiniz konularla alakalı bilgi edinmek isteyen topluluğa çok hızlı bir şekilde ulaşan, güncelliğini kolay bir şekilde koruyan sanal bir ortamdır. Portal site erişim kolaylığından yararlanan şirketler, dağıtım organizasyonları, satılacak ürünlerin ayrıntılı reklamları açısından önem taşımaktadır.
 
Web ve portal site aynı anda günümüzün medyası olan internette yerini alan şirketlere ait bir iletişim panosudur. Sizlerinde bildiği gibi artık internet televizyon ve radyo gibi bir basın aracı olarak görülmekte ve faaliyeti bakımından daha da ön plana çıkmaktadır. Portal bir web sitesi, şirketinizin tanıtımı veya kendinizle alakalı bilgilerin büyük kitlelere sunulması en ekonomik biçimde yapılmaktadır. Web sitenizi gören kişiler firmanız, hizmetleriniz, ürünleriniz konusunda fazla bir şekilde bilgiye ulaşabilirler. Eğer kurumsal kimliğinizi tamamlamış iseniz şirketiniz ve web siteniz bir bütünlük oluşturarak daha manalı bir şekle gelecektir.
 
Portal Yönetim Yazılımları
 
Portal yönetimi ve yazılımları, portal yönetimini ve portal oluşturulmasına sebep olan server yazılımlar olarak bilinir.  Tek veya ticari bir paket olarak satılmaktadırlar. Her ikisinin de alan olarak çok değişik özellikleri ve farklılıkları bulunmaktadır. Çok yaygın bir şekilde bilinen ve kullanılan portal site yazılımları şunlardır;
 
Sun Java System Portal Server
 
Microsoft SharePoint Portal Server
 
İBM Websphere Portal Server
 
 
 
Portal Tasarımı Nedir?
 
Portal tasarımı, kurumsal firmaların dijital dünyada yer almalarını sağlayan ve projelerini en dikkat çekici şekilde yansıtmalarına yardımcı çalışmalar bütünüdür. Yönetimin satış, pazarlama, etkileme, iletişim süreçlerini gerçekleştirmektedir. Markaların rakipleri karşısında daha ileri olmalarını ve bilinirliklerini artırarak kazanç sağlamalarına yarar. Projelerinizi tanıtır ve ilerlenen yolda kalitenizi artırır. Bilgi ve deneyimle belirli konular üzerinde çalışmalar yaparak geniş içerikler bulunduran web tasarımlı projelerin genel adı portal tasarımı olarak bilinir. Mükemmel renk tasarımları ile sitenizin uyumuna yardımcı olma yolunda ilerlemekteyiz. Firmamız istediğiniz projeyi sizin için profesyonel biçimde en etkin yollarla hazır hale getirmektedir. Seçtiğiniz portal tasarımı tüm istekleriniz doğrultusunda bütçenize uygun şekilde sahip olabileceğiniz imkandadır. Sahip olacağınız tasarımdaki geometrik şekillerin değiştirilme imkanını size sunuyor. Aynı zamanda teknik sorun ve maliyet olmaksızın istediğiniz gibi değiştirilebilmektedir. Modern grafik tasarımlarına sahip uzun süredir görev yapan ve bu konuda deneyimleri kadar referans sahibi olan firmamız bu konuda da size en iyi hizmeti sunmaktadır. Kurumsal kimliğinizi en doğru şekilde yansıtmanıza yardımcı olacak çalışmalara imza atmaktayız. İçerik kadar görselliğinde önemli olduğunu bildiğimizden dolayı size en uygun tasarımları sunmaktayız. Size portal danışmanlığı yapmaktan memnuniyet duyarız.
 
Firma ile ilgili her türlü bilgiyi tek bir platformda toplamanız konusunda değerli müşterilerimizi memnun ediyoruz. Bilgiler ortak platforma sunularak kişilerin ulaşacağı şekilde sunulur. Yazılım uygulamaları firmamız tarafından işinize uygun şekilde yapılmaktadır. Her browserdan şahane erişim imkanı sağlar. Birçok sektöre hitap eden reklam ve kampanya tanıtımları için tüm kullanıcılara aynı anda en hızlı ulaşım sağlanmaktadır. Projeniz sonunda size gerekli olan ilgiyi göstermekteyiz. Portal tasarımı zengin içerikli sayfaların sahip olacağı türdedir. Web projelerinize dayalı en yüksek kalitede çalışmalar başarmaktayız. Sayfanızın tasarımının daha güvende ve daha özenli olmasını siz de istersiniz. Size uygun sunduğumuz tekliflerle çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Dengeli grafiklerle olması gerektiği tarzda tasarımlarımız devam etmektedir. Başkalarının sayfalarında görüp özenmemeniz adına biz daha iyisini yapıyoruz. Tercih ettiğiniz sürece pişmanlık yaşamayacağınızın garantisini veriyoruz. Portal sitelerinin Hızlı performans göstermenize öncülük ediyoruz. Web 2.0 teknolojileriyle hazırlanmış portal tasarımları projelerinde her türlü iletişimi sağlayabilir ve bilgi yayınlama konusunda sınır tanımayabilirsiniz. Tüm bunlara ulaşma imkanını sizin için biz yapıyoruz. Gönül rahatlığı ile önerebileceğiniz özellikte hizmet sunmaya devam ediyoruz. En doğru kararı  vererek bizi seçeceğinize şüphemiz yok. Sektörün en iyisi olduğumuz için dilediklerinizin hayata geçmesi konusunda sizin için tek adres olduğumuzu unutmayın. En kaliteli tasarımlar için buradayız.